Ana Sayfa
Hakkımızda
Hologram Nedir?
Hologramın Tarihi
Hologram Üretimi
Hologram Çeşitleri
Neden Hologram
Kullanım Alanları
Ürünlerimiz
Sıkça Sorulan Sorular
İletişim

 

Hologramın Tarihi
Hologramın Temeli, Nobel ödülü kazanan Dennis Gabor’un karışık desen teorisine dayanır. 1947 yılında Gabor, her bir ışık dalga tepesinin oluşturduğu desenin orijinal kaynağının bütün verilerini taşıdığını ve bubilginin bir film üzerinde depolanıp çoğaltılabileceği teorisini ortaya atmıştır.
1960' lı yıllarda yeni bulunan lazer, uygun optik ve birleştirme teknolojileri sonucunda fizikçiler tarafından tekrar gündeme getirilmiştir.Bu yeni teknoloji şaşırtıcı derecede gerçeğe yakın 3 boyutlu görüntüler elde edilmiştir. Kısa bir süre sonra oluşan son derece  hassas optik ölçme teknikleri toplum tarafından kabul gördü.

1960-1970 yılları arasında konu ile ilgili yüzlerce kitap basıldı, bir çok makale ve habere konu oldu. Bu süre zarfında, holografi tamamen sanatsal  gayelerle kullanıldı. 1980' lerden sonra holografi sergileri kapanmaya başladı, araştırma grupları azaldı ve birçok holografi sanatçısı yok oldu.1982 yılında, kayda değer bir olay yaşandı. Paris Üniversitesinde, fizikçi Alain Aspect önderliğindeki araştırma grubu, 20. yüzyılın en önemli sayılabilecek deneylerinden birini gerçekleştirdi. Aspect’in buluşunun bilimin yüzünü değiştirebilecek önemde idi.Aspect ve ekibi, belli şartlar altında, elektron gibi atomun bazı alt parçacıklarının birbirlerini ayıran mesafeye bağlı olmaksızın birbirleriyle hızlı bir şekilde iletişime geçtiklerini keşfetmişlerdir. Birbirleriyle 5 metre ya da 5 milyar kilometre uzaklıkta olmalarının hiçbir önemi yoktur.

 

Bir şekilde, her parçacık diğerinin ne yaptığını biliyor gibi görünmektedir. Bu buluş, Einstein’in uzun yıllar boyunca kabul görmüş “Hiçbir iletişim teknolojisi, ışık hızını aşma olanağına sahip değildir” teorisini çürütmüştür. Işıktan daha hızlı seyahat etmek zaman bariyerini kırmaya eşdeğer olduğu için, bu korkutucu buluş, bazı fizikçileri, Aspect’in teorisini yalanlamak için çare arayışlarına itmiştir. Fakat  bu, diğerlerini daha da radikal açıklamalar yapmak için adeta davetiye çıkartmıştır. Örneğin; Londra Üniversitesi’nde fizikçi olan David Bohm, Aspect’in buluşlarının aslında nesnelliğin gerçekten var olmadığı, aşikar somutluğuna rağmen evrenin sadece kalplerde bir fantazi olduğu, evrenin dev ve mükemmel olarak detaylandırılmış bir hologram olduğu anlamına geldiği açıklamasını yapmıştır.

Holografiyi her ne kadar fizikçiler dahi felsefi açıdan ele alsalar bile gerçek hayatta böyle bir teknolojiden yararlanmanın vazgeçilemez olduğu gerçeğini değiştirmemiş ve bu süreden sonra ticari ve askeri alanlarda da gelişim göstermeye başlamıştır.

Günümüzde holografi çok önemli uygulamalara yönlendirilmiştir: Taklidin önlenerek korsana karşı ürün ve marka haklarının korunması, askeri ve resmi her tür belge ve değerli evrakların, banknotların, v.b. korunması gibi.

   

 

mthologram@mthologram.com