Ana Sayfa
Hakkımızda
Hologram Nedir?
Hologramın Tarihi
Hologram Üretimi
Hologram Çeşitleri
Neden Hologram
Kullanım Alanları
Ürünlerimiz
Sıkça Sorulan Sorular
İletişim

 


Neden Hologram
Taklit Edilemez
Türkiye de dahil, tüm dünyada özellikle markalı ürünler başta olmak üzere banknot, gizli belgeler, özel ve kamuya ait kimlik kartları, askeri kimlik kartları ve nüfus cüzdanları, pasaport, ehliyet, poliçeler, diplomalar, lisans belgeleri, piyango biletleri, vb. daha birçok ürün, korsanlık ve taklitçilik gibi çok ciddi hedeflere maruz kalmaktadır. Hologramlar, ürüne ya da belgeye eşsiz ve belirgin, herhangi bir araca gereksinim duyulmadan kolaylıkla ayırt edilebilen görsel orijinallik kazandırır. Bugün dünyada kalpazanları engellemek için 36 değişik banknot üzerinde birleşik hologramlar yer almaktadır. Hologram, bugünkü teknolojik imkanlarda en etkin güvenlik aracıdır. Ucuza mal olan masa üstü teknolojisi günümüzde gelişmiş ve belge sahteciliğini neredeyse risksiz bir suç dalı haline getirmiştir.Taranabilen ya da kopyalanabilen bir teknoloji güvenli değildir. Hologram herhangi bilinen bir baskı tekniğiyle taranamaz, elektronik olarak gönderilemez, fotokopi edilemez ya da kopyalanamaz. Bunu herhangi bir lazer - mürekkep (ink-jet) ya da termal baskı için söylemek mümkün değildir. Günümüzde kopyalama ve taklit önemli bir tehdittir. İşte holograma duyulan ihtiyaç, burada başlar. Hologram bu yönüyle eşsiz bir kilittir.
Ürün İmajını Korur
Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) yapmış olduğu araştırmalarda, tüm dünyadaki ticaretin %6’sının korsan ya da taklit olduğu belirtilmiştir.. Ancak WTO’ da belirtmektedir ki; bu oran sadece resmi kayıtlardır ve bu oranın çok daha yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. Günümüzde; alanında gelişmiş markalar, hatta yerel markalar dahi çok ciddi bir tehdit altındadır: “Taklit Ürünler”. Bu markaların öz varlıkları, uzun yıllar süren çaba ve masraflar tehdit edilmekte ve çoğunlukla pazarları haksız rekabet sonucu

 

zayıflamaktadır. Taklit ürünler; orijinal üründe mevcut olmayan defolar içerebildiği için söz konusu ürünlerin marka imajını zedelemektedir. Tüm bunlardan sonra en önemli sonuç ise pazar payının bölünerek satış eğrisinin inişe geçmesi ve var olan haklı kazancın büyük kısmının korsanlar tarafından gasp edilmesidir.
İyi Bir Markalama Aracıdır

Yapılan bir çok pazarlama araştırmasında, holografik etiket taşıyan ürünlere tüketicilerin diğerlerinden çok daha fazla oranda yöneldiği ve böylece bu ürünlere sadakatin sağlandığı tespit edilmiştir. Hologramlar çekici görüntüleri sayesinde ürün popülaritesini artırır. İnsanlar, diğer baskı teknolojilerinde hatırlayamayacakları detay ve güzellikleri holograma bakarak senelerce hatırlayabilir. Ürün ambalajında sağlanan bu güçlü etki müşterinin hafızasından yıllarca kazınmayacak marka reklamının yanı sıra, ürün teşhirinde de kolayca tanınıp ayırt edilmesine neden olacaktır. Tüketiciler; hologramlı ürünlerin orijinal olduğunu ayırt etmektedirler. Marka güveninin oluşturulmasında ve güçlendirilmesinde hologram mutlak etkilere sahiptir.
Kullanım Alanı Sınırsızdır
Hologramlar; etiket, laminasyon, sıcak damgalama gibi yollarla hemen her yüzey üzerine uygulanabilir. Hologramlar; çay gibi sık tüketilen ürünlerden en pahalı saatler ve moda aksesuarlarına kadar pek çok ürünün korunmasında kullanılmaktadır. Bu ürünleri satın almak için kullandığınız banknot ya da kredi kartı üzerinde de büyük ihtimalle hologram mevcuttur. Evinize aldığınız birçok tüketilir ve tüketilemez ürüne (gıda, beyaz eşya, vb.) olan güvenceniz de hologram tarafından garanti altına alınmaktadır. Hologram; orijinalliğin, değerin, kalitenin ve korumanın bir simgesidir.
Maliyeti Düşüktür
Son derece ilgi çekici ve görsel zenginliği olan, her alanda kullanılabilen hologram, taklit tehdidine karşı, en ekonomik, en ideal tek silahtır. Uygulamada fire ve diğer gizli maliyetlerin olduğu da göz önüne alınsa dahi satış fiyatları çok düşük olan ürünlerde; örneğin kibrit kutusunda bile kullanılabilir olması maliyetler hakkında ipucu verebilir niteliktedir. Kullanıcıya getireceği faydaları göz önüne alındığında hologram maliyetinin yok denecek kadar düşük maliyetli olacağı bilinmelidir.
Kısacası; hologram kullanımının popüler ve yoğun olarak tercih edilme nedenleri; yüksek güvenlikli, marka prestijine olumlu katkılar sağlayan, kullanımı kolay, bir çok madde üzerine uygulanabilen ve ucuz bir ürün olması şeklinde açıklanabilir.

   

 

mthologram@mthologram.com