Ana Sayfa
Hakkımızda
Hologram Nedir?
Hologramın Tarihi
Hologram Üretimi
Hologram Çeşitleri
Neden Hologram
Kullanım Alanları
Ürünlerimiz
Sıkça Sorulan Sorular
İletişim

Hologram Çeşitleri
Hologramlar, yapım tekniklerine göre aşağıdaki gruplara ayrılır:
Dot Matrix
2D Hologram
3D Hologram
2D/3D Hologram
True Color (gerçek Renk)  Hologramı
Flip – Flop (kinetik) Hologram
E – Beam (gizlenmiş metin ya da Görüntü) Tipi Hologram
Ek güvenlik özellikleri ya da sıradışı görüntü efektlerine ihtiyaç duyulduğunda mikro metin/görüntü hologramı, hologram üzerinde seri numarası, hologramların varyatif kombinasyonları seçenekleri de bulunmaktadır.

EK GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ
Mikro metin ya da görüntü Hologramı
Hologram üzerindeki mikro metin ya da görüntü çıplak gözle görülemez. Bir mercek yardımıyla kolaylıkla ayırt edilebilir.
Hologram Üzerinde Seri Numarası
Seri numaraları ya da artan numaralar, hologram üzerinde ek güvenlik özelliğidir. Genellikle malların yönetimini kolaylaştırmak ve kaçakçılıkla savaş için kullanılır.

 

Tamper Evident (Basınca Duyarlı) Hologram
Hologram görüntüsüne zarar verilmeden yerinden çıkarılamaz. Yerinden çıkarıldığı taktirde, görüntüsü zarar görür ve tekrar kullanılamaz.


Pattern Release (Şekil Bırakan) Hologram
Bu etiket,  yerinden  söküldüğünde, sökülen yüzeyde önceden tasarlanan yazıyı ya da görüntüyü bırakır. Bu yazı ya da görüntü, kırmızı, siyah ve diğer renklerde olabilir.

Yukarıdaki Hologramların Varyatif Kombinasyonları
Daha güçlü görsel etki ve ek güvenlik özellikleri istenilen yerlerde kullanılır.

 

-Hologram Çeşitleri

Dot Matrix
Hologram
(Nokta Matris)

Zayıf ışıkta dahi parlak görünen, hareket etkisi veren görüntülerekarşıduyulan ihtiyaç, dot matrix hologramın doğmasına sebep olmuştur. Dot matrix hologram, hologram içerisinde, bilgisayarla yaratılmışsonsuz noktanın kullanılmasına izin verir.Bu hologram tipi, bir çok küçücük noktanın bir araya gelmesi sonucu oluşur ve her bir nokta ayrı bir yansıtma yapısına sahiptir. Her noktacık, rengi ve yerleşimi bağımsız olarak kontrol edilebilen farklı holografik pozlamaya sahiptir. Geniş bir görüntü yelpazesinde çok güzel bir görsel etki meydana getirirler. Bir dot matrix hologramda, noktalar küçüldükçe aralarındaki boşluk da dolayısıyla azalacak, görüntüde seçebileceğiniz detaylar artacak ve daha kaliteli hale gelecektir. Dot Matrix, “vereceğinizi göreceğiniz” bir sistem olduğu için, çıkış kalitesi yüksek ölçüde girilen tasarım kalitesine bağlıdır.

 

2D Hologram
(2 Boyutlu)

İki boyutlu görüntüden yapılır. Tek tabaka üzerinde değişik renkler ve pozisyon vardır. Görsel derinliksiz, sadece bir adet tabakadan oluşur.

 

3D Hologram
(3 Boyutlu)

Holografik görüntünün gerçek bir katı modelden fotoğraflanması ve fotoğraflanan görüntünün elde edilecek hologram üzerindeki görüntüyle hemen hemen aynı boyutta olması dışında 2D/3D hologram tipini andırır. Çok güzel bir derinlik duygusu uyandırır, ayrı yönlerden bakıldığında şeklin değişik tarafları görülür ve güvenlikten ziyade promosyon amacıyla kullanılır. Doğru model tasarımı, 3D hologram üretmenin ilk şartıdır.

 

Gizlenmiş Metin ya da görüntü hologram
(E-beam tipi)

Bu hologramlar, hareketli, çıplak gözle görülemeyen, yalnızca lazerle  okunabilen görüntüler, nano metinler ve yüksek çözünürlüklü alt tabaka sistemleri gibi gelişmiş güvenlik özelliklerine sahiptir. Yukarıda sayılan özelliklere ek olarak, ek güvenlik özellikleri ve hareket efektlerinin istendiği durumlara göre aşağıdaki özellikler de kullanılmaktadır.

 

2D/3DHologram
(2/3 Boyutlu)

Bir 2D/3D hologramı, iki ya da daha fazla tabakadan oluşur ve bir görüntü diğerinin arkasında görünür. Güzel bir derinlik duygusu uyandırır, Çekici ve renkli görüntülere sahiptir. Bu tip hologramlar, yanıp-sönme efektiyle güçlü bir estetiğe sahiptir. Derinliği arttırmak için 3D kullanılır. Tabakalar arasında çok iyi bir görsel derinlik vardır ve üst tabaka parlaktır.

 

True Color Hologramı
(Gerçek Renk)

Gerçek renkli hologram, fotoğrafik kalitede bir resim çalışmasıyla meydana gelir. Sahteciler orijinal fotoğrafa ulaşamazsa, hologram, gerçek fotoğrafı yansıtamaz. Sahteciliği engellemek için çok güzel bir yoldur.

 

Flip-Flop Hologram
(Kinetik)

Flip- Flop hologramlar, değişik açılardan bakıldığında, iki farklı görüntü meydana getirebilir. Bakış açısı yatay (soldan sağa) veya dikey (Yukarı- aşağı) değiştiğinde, hologram içerisinde farklı görüntüler meydana gelir.

 

 

 

mthologram@mthologram.com